AKTUALIZOVÁNO : Výstup z projektu najdete na webu entrepreneurshipway.wordpress.com

Postřehy z účasti na Erasmus+ akci "Entrepreneurship as a way to struggle with youth unemployment" ve Varšavě


Zpráva z Varšavy

V druhé půlce února jsem se zúčastnila projektu Erasmus+ v Polsku. Se dvěma dalšími dívkami jsme v 11 večer vyrazily vlakem do Varšavy, která nás o 8 hodin později přivítala ne příliš přívětivým počasím. Chlad a mraziví vítr nás zavedl přímo do hotelu, kde na nás čekalo první překvapení v podobě až téměř futuristických pokojů. V budoucnosti se asi nepředpokládá, že si návštěvníci s sebou budou vozit nějaká zavazadla, protože pokoj postrádal jakoukoliv skříň či poličku. Za posuvnými dřevěnými dveřmi se tedy nenacházel úložný prostor na svršky, jak jsme si zprvu myslely, ale záchod. A když jsme vstaly z postele, stačily jen dva kroky na to, abychom byly ve sprše. Shrnuto podtrženo: sociální zařízení, manželská postel, polsky vysílající televize a dotykově ovládaná světla. To nám ale vlastně bohatě stačilo pro náš týdenní pobyt na tréninkovém kurzu.
Program byl nabitý a tak jsme vlastně v pokoji jen přespávaly. Po snídani se vyráželo do kulturního střediska Oko, kde probíhaly všechny naše workshopy a prezentace. Byl to prostor s dlouho prosklenou stěnou do ulice, a tak světla ani zvědavých kolemjdoucích nebylo málo :) My si však dychtivých očí moc nevšímali a raději se dozvídali nové věci o zemích nám známých i neznámých. Téma kurzu bylo „Podnikání jako způsob, jak bojovat s nezaměstnaností mladých lidí“, takže jsme měli možnost lépe porozumět rozdílům mezi prací v korporaci a vlastní podnikání a příčinám nezaměstnanosti mladých lidí. Musím přiznat, že dalším překvapením pro mě byla 35% nezaměstnanost slovenských studentů do 26 let. Pro porovnání, v ČR je to o polovinu méně!
Dále jsme poznali celou řadu programů, které v sobě ukrývá Erasmus+ a dostali vzděláni v oblasti vytváření projektů a jejich financování z Evropské Unie. Navázání nových kontaktů tak bylo jen třešničkou na dortu naplněném užitečnými informacemi a zábavnými workshopy. Věřím, že v budoucnu budu moci díky nově nabitým zkušenostem a navázanými vztahy se zajímavými lidmi zorganizovat přinejmenším tak dobrý projekt, kterým byl právě tento ve Varšavě.
Musím ještě zmínit, že kromě „pracovního“ programu jsme během mezinárodních večerů měli možnost poznat kultury zemí jako je Arménie, Ázerbájdžán, Bulharsko, Francie, Litva, Rumunsko a Slovinsko, a tím se dostávám k poslednímu velkému překvapení, které pro mě bylo neuvěřitelně rostoucí město Baku v Ázerbájdžánu. Ve volném čase jsme pak jako správní turisté vyrazili do starého města a ochutnali tradiční polskou kuchyni. Snad jsme i my, tři české dívky, vzorně reprezentovaly naší Českou republiku. 

Lenka Matějková